hiStoriA

Kliknij tutaj, aby przejść do działu "dla mediów" i pobrać skróconą historię dla konferansjerów. pdf

Zespół KRUSHER - polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza metalu i rocka. Krusher istnieje nieprzerwanie od listopada 2002 roku kiedy to kilku długowłosych metalowców zaczęło standardowo od kilku prób, gdzie zespół szlifował repertuar składający się z klasycznych utworów zespołów takich jak Black Sabbath, Judas Priest i Manowar. Jednakże w niedługim czasie w sali prób "Megaton" w Krośnie powstają pierwsze autorskie kompozycje. Zespół zadebiutował na deskach KDK Krosno podczas WOŚP 2003. Miał to być jedyny koncert zespołu, ale jak pokazuje historia, ta przygoda trwa do dziś. 

Po wielu zmianach w składzie Krusher debiutował w roku 2008 albumem Forward. W tym samym roku zostało zarejestrowane koncertowe DVD Live 2008. Utwory zespołu były emitowane w kilkudziesięciu rozgłośniach radiowych w Polsce i za granicą. Utwór Ogień, z krążka EP Ogień (rok 2011), wygrał Podkarpacką Listę Przebojów. W 2014 roku Krusher wydał swoją druga płyte pt. "MetaLoa" a w roku 2016 kolejną EP-kę - "Take A Pill".

Zespół zagrał prawie 300 koncertów w całej Polsce i za granicą (Czechy, Słowacja, Niemcy, Belgia). Formacja ma na swoim koncie występy w prestiżowych klubach takich jak Rotunda, Kwadrat (Kraków), Hard Rock Cafe, Palladium (Warszawa), Progresja (Warszawa), Graffiti (Lublin), Alibi (Wrocław). Ponad to zespół Krusher co roku bierze udział w imprezach typu: Dni miast, często jako gwiazda wieczoru (Jasło, Jarosław, Brzesko, Komańcza, Gorlice). Zespół wielokrotnie wygrywał liczne nagrody na Festiwalach m.in. w Bochni, Skierniewicach, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Krośnie, Jaśle, Białymstoku, Rabce Zdrój, Stalowej Woli, Dobrodzieniu. Co roku gra również wiele koncertów na Zlotach Motocyklowych w całej Polsce (Radawa, Żywiec, Bałtów, Zdynia, Łańcut, Lublin, Biłgoraj, Sandomierz i wiele innych).

Wielokrotnie koncertował u boku gwiazd polskiej czołówki min. TSA, Hunter, Acid Drinkers, Nocny Kochanek. Vader, Vesania, Zakopower, IRA, KAT&Roman Kostrzewski, Raz Dwa Trzy, Renata Przemyk, Kazik Staszewski&Buldog, Lombard, Oddział Zamknięty, Mech, KSU,Cała Góra Barwinków, Proletaryat, Turbo, jak również gwiazd zagranicznych: BLAZE BAYLEY (ex-frontmen Iron Maiden), SABATON (Szwecja), Tim Ripper Owens (ex Judas Priest USA) TYR (viking metal w Wysp Owczych), Crimfall (Finlandia), Skyforger (Łotwa), Treleborg (Rosja)

Dużym osiągnięciem zespołu było stworzenie własnego festiwalu muzycznego pod nazwą KRUSHFEST. Festiwal ten odbywa się co roku we wrześniu w Jaśle. Podczas tej imprezy w roku 2009 zaprezentowało się 5 wyróżniających się zespołów z regionu. W 2010 podnieśliśmy poprzeczkę wyżej i zaprosiliśmy się na Festiwal TimaRippera Owensa (USA) jednego z najlepszych wokalistów świata oraz Crimes of Passions z w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu zyskaliśmy rozgłos poza granice naszego kraju jak również wyrobiliśmy sobie nowe kontakty. Idąc za ciosem w roku 2011 zaprezentowało się aż 10 zespołów tym dwie gwiazdy; Polski gotycki Closterkeller oraz Łotewski folkowy zespół SkyForger świętujący właśnie odbiór kilku prestiżowych nagród min. odpowiednika polskich Fryderyków na Łotwie. W 2012 gwiazdą Festu był zespół z Finlandii – Crimfall, z którym oprócz Festiwalu zespół Krusher zagrał koncerty w prestiżowych klubach w Krakowie i Warszawie. 2013 to goście zza wschodniej granicy: Rosjanie z Trelleborg oraz Białorusini z Gods Tower. Skład uzupełniły polskie formacje min. Pathology z Tomkiem Struszczykiem z Turbo. 2014 to mega gwiazda znana na całym świecie – Vader. 2015 rok  - na Krushfestowej scenie gościlismy min. Acid Drinkers oraz KSU. 2016 to mieszanka polskeij sceny metalowej:Turbo oraz Decapitated. 2017 - to powtórka z KSU oraz bardzo popularnej grupy Nocny Kochanek. Rok 2018 to Hunter i...zobaczymy co dalej:)?

 

Historia 2002-2018

 

Zespół KRUSHER powstał w listopadzie 2002 roku. Droga ku sławie:) zaczęła się standardowo od kilku prób gdzie zespół szlifował repertuar składający się z klasycznych utworów zespołów takich jak Black Sabbath, Judas Priest i Manowar. Jednakże w niedługim czasie w sali prób "Megaton" w Krośnie powstają pierwsze autorskie kompozycje. Zespół zadebiutował na deskach KDK Krosno podczas WOŚP 2003.

W marcu 2003 zespół zawiesił działalność koncertową - sytuacja została spowodowana wyjazdem wokalisty. Pomimo to powstają w tym czasie nowe utwory. Po powrocie wokalisty Krusher wziął się ostro do pracy czego dowodem jest sierpniowa (2003) sesja nagraniowa w Dębickim Studio Chinook podczas, której zespół zarejestrował pierwszą płytę demo: "Born To Krush". Istotnym wydarzeniem w tamtym okresie dla zespołu jest wspólny koncert z zespołem TSA w hali Podpromie w Rzeszowie (19.09.2003).

Po zebraniu pozytywnych recenzji za "Born To Krush" rozpoczęła się seria koncertów. W 2004 Krusher zanotował kilka sukcesów:

02.05.2004 podczas Międzynarodowych Zawodów Balonowych na Lotnisku w Krośnie odbywają się eliminacje do Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Muzycznych Juwenaliada 2004, gdzie Krusher zajmuje I miejsce. Następnie 13.05.2004 na Rynku w Krośnie zajmuje III miejsce w Finale Ogólnopolskiego Przeglądu Juwenaliada 2004.

Okres wakacyjny 2004 zespół poświęcił na szlifowanie nowego materiału i zagraniu kilku koncertów.

Pod koniec sierpnia Krusher "zaszył" się w ChinookStudio w Dębicy, gdzie nagrał następcę "Born To Krush" drugą płytę demo, której nazwa brzmi: "Keep On Krushin'". 05.03.2005 z Krusher odszedł pierwszy wokalista Judas. Chwile później pożegnaliśmy się z basistą Łukaszem.

Po kilku tygodniach poszukiwania nowego wokalisty do zespołu zgłosił się Pablo i od kwietnia 2005 roku Krusher z nowym wokalistą rozpoczął kolejny etap swej działalności.

Owocem jej jest seria udanych koncertów, wśród których warto wymienić występ w Jasielskim Domu Kultury, gdzie zajął I miejsce na przeglądzie zespołów muzycznych oraz wydanie pierwszego singal "The Beast Within". Zostało ono nagrane w Krakowie. 30.12.2005 w szeregach Krusher wystąpił po raz pierwszy nowy basista Gibson.

Rok 2006 to pasmo kolejnych sukcesów zespołu:

- II miejsce na ROCK MAY FESIVAL 2006 w Skierniewicach

- I miejsce na ROCKFEST 2006 w Białymstoku

- II miejsce na festiwalu Rock Autostrada 2006 w Proszówkach

- koncert podczas Międzynarodowego Festiwalu "HunterFest"

Pod koniec 2006 roku z nieznanych dla całej grupy powodów z zespołu znika wokalista Paweł.

Początkiem 2007 niespodziewanie fotel wokalisty zajmuje wokalistka Klaudia Kozień. Nowy frontwoman debiutuje 12.05.2007 w Ropczycach. Zespół zaczyna koncertować min. Juwenalia Jasło, Pożegnanie Radia Bieszczady Sanok - występ przed 15 tysięczną publicznością. Po raz pierwszy gra poza granicami kraju w pobliskiej Słowacji. Sukces - nagroda publiczności GoRock Stalowa Wola 2007.

W 2008 zespół wydaje płytę "Forward" po której następuje trasa koncertowa: Stalowa Wola, Nowa Dęba, Bielsko Biała, Jarosław, Biecz, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Przemyśl.

04.04.2008 zagraliśmy koncert z okacji V-lecia zespołu. Materiał zarejestrowany jako DVD "LIVE 2008".

Rozstajemy się z basistą Gibsonem. Jego miejsce zajmuję niejaki Othis:) znany bardziej jako Rafał Berkowicz:)

Następnie Krusher zagrał liczne koncerty u boku największych bandów metalowych i rockowych tego kraju i nie tylko: Kat&Roman Kostrzewski, Tyr (Wyspy Owcze) Buldog i Kazik, KSU, Acid Drinkers, Happysad. Zespół bierze udział również w Festiwalu na Słowacji na zaproszenie Słowackiej Poloni.

W 2009 zespół debiutuje na deskach kultowego klubu "Muzyczna Owczarnia" w Szczawnicy oraz ma zaszczyt supportować Blaze Bayley'a (ex Iron Maiden) w klubie Progresja w Warszawie oraz Sabatona podczas dużego święta muzyki metalowej w Rzeszowie.

We wrześniu na zgliszczach imprezy Muzyka,Sport&Rock'n'roll powstaje festiwal KRUSHFEST. Podczas koncertu prezentują sie regionalne zespoły z Kusherem na czele jako gospodarzem imprezy.

W 2010 Krusher gra sporo koncertów min. debiutuje w Akcji MOTO-SERCE w Siemianowicach Śląskich.

We wrześniu dobywa się KRUSHFEST 2010 - II edycja podczas której gwiazdą imprezy zostaje Tim Ripper Owens (ex Judas Priest).

Pod koniec roku 2010 zespół wchodzi do studia by zarejestrować 2 nowe utwory ukazujące nowe oblicze.

W 2011 odbywają się dwie trzykoncertowe trasy. Jedna z okazji WOŚP, druga u boku Jelonka - w Rzeszowie, Krakowie, Wrocławiu.

Ukazuję się nowy singiel zawierający 2 nowe numery: Ogień oraz Solvent.

Festiwal Krushfest nabiera rozmachu. Wrzesień 2012 na scenach Fesiwalu zagrało 10 zespołów min, SkyForger, Closterkeller.

W 2012 roku z zespołu odchodzi gitarzysta Łukasz. Jego miejsce zajmuje Michał Kustra. Zespół kontynuuje działalność w nowym składzie. Na koncertach wspiera grupy takie jak Kat & Roman Kostrzewski, Proletaryat, T. Love, Doda, Mordor czy Carrion. Gra trzykoncertową mini trasę po Polsce z finskim folk metalowym zespołem Crimfall (Jasło Krushfest, Kraków Rotunda,Warszawa w Hard Rock Cafe).

Zespół jest gospodarzem III edycji festiwalu KRUSHFEST, którego gwiazdami zostają zespoły Crimfall (folk metal, Finlandia) i Mordor (progressive doom metal, Częstochowa).

Rok 2013 zaczynamy jako Gwiazda wieczoru WOŚP w Świętochłowicach.

Gościliśmy również na jednym z koncertów trasy urodzinowej legendy heavy metalu Kata&Romka Kostrzewskiego.

Bierzemy udział w bardzo popularnej akcji charytatywnej MotoSerce.

Część członków Krusher'a wzieło udział w koncercie "MTV Unplugged".

Dużym wyróżnieniem dla zespołu było zaprosznie jako jedna z Gwiazd wieczoru na Dni Miasta Jarosław.

Rok 2013 to rok gdy weszliśmy do studia by nagrać następcę płyty "Forward". Nowa płyta o nazwie "MetaLoa" ujrzy świato dziennie w grudniu 2014 r.

Tradycyjnie we wrzesniu odbywa się Festiwal KrushFest, na który zaprosilismy zepsołu z Polski, Rosji o raz Białorusi. Gwiazdą imprezy legendarna domm metalowa formacja Gods Tower.

Rok 2013 kończymy naszym koncertem jubileuszowm na którym zjawiły się całe rzesze naszych Fanów i Przyjaciół.

Rok 2014 to wiele koncertów, ale najważniejszy to występ na prestiżowym Festiwalu - Summer Dying Loud 2014 Aleksandrów Łódzki min. Decapitated, Riverside, Hunter, Dezerter.

Krushfest 2014 - pierwszy Festiwal w plenerze - Vader oraz Vesania

Wydanie drugiej LP - "MetaLoa"

Rok 2015 to liczne koncerty min. Ofensywa Of Rock Kętrzyn oraz koncerty w Niemczech i Belgii.

Krushfest 2015 - Acid Drinkers i KSU.

Rok 2016 to wiele koncertów min u boku Acid Drinkers oraz na Festiwalu Szerzyński Wieczór Rockowy.

Krushfest 2016 - Turbo i Decapitated.

Rok 2017 to kolejne koncerty min. MetalFest Sosnowiec min. Turbo, Międzynarodowe Zawody Balonowe Krosno, Dni Gorlic, Rockowisko Zwierzyniec min. KSU, Nocny Kochanek.

Krushfest 2017 - KSU, Nocny Kochanek.

Rok 2018 - z zespołu odchodzi Michał Kustra. Jego miejsce zajmuje Łukasz Chrzanowski.

Rok 2018 to koncerty min. Rock Staw Festiwal, Strzyżów In Rock.

KrushFest 2018 - Hunter.

2019 koncerty min. IV urodziny Browar Dukla, Wieża Rocka Żerków, Dni Rymanowa, 60 lecie Wysowianka, Rockfest Bardejov (Słowacja), Szerzyński Wieczór Rockowy.

KrushFest 2019 - The Bill, Percival Szuttenbach, Frontside.